adli bilisim-min.jpg
f7.png
f1.png

Supernova ExpertTouch

Adli Bilişim

Danışmanlık Hizmetleri

Adli Bilişim Nedir?

Elektronik ortamda depolanan verilerin adli bilişim uzmanı tarafından toplanarak adli olaylarda delil olarak kullanılması amacıyla analiz edilmesi işlemine denmektedir. İşlemin doğru yapılması için uzman tarafından uluslararası prosedürlere ve metotlara uyulması gerekmektedir.

 

Adli bilişim uzmanı görevlendirilmesi sonrası, kanunlara uygun alınan imajlar ya da da alınacak imajlar üzerinde verilerin hukuki bütünlüğünü ve delil olma vasıflarına zarar vermeden adli bilişim alanında uluslararası düzeyde kullanılan profesyonel programlar aracılığı ile yapacağı analiz işlemi sonucu elde ettiği verileri Mahkemeye rapor olarak sunmaktadır.

 

Adli bilişim alanına giren deliler aşağıda ayrıntılarıyla belirtilmiştir. Bu verilerin delil niteliğini kaybetmemesi için dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için verilerin herhangi bir kişi tarafından değil de alanında uzman ve yeterli tecrübesi olan adli bilişim uzmanı tarafından incelenmesi gereklidir.

 

Bilgisayar/Cep telefonu vs. hacker saldırısı/virüs saldırısı yapıldı ve bilişim sistemlerinize zarar mı verildi? Bulaşan virüs sonrası sistemleriniz çalışmıyor ya da sistemde bulunan verileriniz bozuldu/yok edildi/değiştirildi mi? Banka ve kredi kartlarınızdan bilginiz dışında harcama mı yapıldı? Bankacılık internet şifreleriniz mi çalındı? Kişisel verileriniz izniniz dışında kayıt edildi, ele mi geçirildi ya da yok mu edildi? Sanal ortamdan ya da telefondan (ses kaydı/mesajlaşma programları vs) hakarete mi uğradınız? Cep telefonu görüşmeleriniz izinsiz kanuna aykırı kayıt mı edildi? Sanal ortamdan dolandırıldınız mı? Sizin ya da çocuklarınıza karşı müstehcenlik suçu mu işlendi?

 

Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız elektronik ortamda işlenen bir çok suç adli bilişim inceleme içerisine girer ve uzmanından alınacak bilirkişi raporlarıyla suç ispatlanabileceği gibi masumiyette ispatlanabilmektedir.

f1.png

Adli bilişim alanında hizmet alabileceğiniz bazı alanlar

Veri güvenliği (veri gizliliği, veri kaybı ve veri silme, veri kurtarma, verilerin şifrelenmesi, şifrelenen verinin çözümü, gizli dosya ve klasör tespiti), görüntü inceleme ve analiz, ses çözümü ve analizi, network sistemleri ve veri tabanı incelemeleri, bilgi güvenliği, şirket içi dolandırıcılık, finansal denetimler kapsamında inceleme, iç denetim, penetrasyon testleri, veri kurtarma, stenografi, ISO 27001 & iç denetim danışmanlığı, dijital delillerde teknik incelemeler ve tespitler, internette itibar koruma, HTS/baz istasyonu lokasyon ve GPS incelemeleri, Stenografi, Ticari Anlaşmazlıklar Sonucunda Veri Analizi, Fikri ve Sınai Haklar.

Laptop Klavyesi
t1.png

Adli Bilişimde Delil Olarak Kullanılabilecek Veriler

Bilgisayar Sistemleri

Masaüstü, dizüstü, tablet, cep bilgisayarları, serverler

Bilgisayar Bileşenleri

Hard diskler, SSD diskler

Erişim Kontrol Araçları

Parmak izi okuyucu, kapı şifreli kilitleri

PDA ve Palm Cihazları

Cep bilgisayarları

Network Araçları

Ağ bağlantı cihazları

Çıkarılabilir Yedekleme Üniteleri

NAS sistemleri

Hafıza Kartları
Harici Hard Diskler
Yazıcılar, Tarayıcılar, Fotokopi Makineleri
Kredi Kartı Okuyucuları
Dijital Kameralar, Dijital Saatler
Çağrı Cihazları, Telefonlar, GPS Cihazları
pexels-ketut-subiyanto-4964747-min.jpg

Bir Sonraki Hizmet

Teknik Bilirkişi Raporu ve Uzman Mütaalası