BİLGİ GÜVENLİĞİ

DANIŞMANLIĞI

       Bilgilerin izinsiz kullanımından, izinsiz ifşa edilmesinden , izinsiz değiştirilmesinden, izinsiz yok edilmesinden, bilgilere hasar verilmesinden koruma tedbirlerinin tümüne ‘’bilgi güvenliği’’ denir. Ancak daha genel tanımda bilgiye yapılacak izinsiz erişimleri engelleme işlemi denir.

Günümüz bilgi teknolojileri, iş süreçlerinin değişilmez bir parçası haline gelmiş, bilgi teknoloji sistemleri karışık ve değişken bir yapıya sahip olmuştur. Bilgi teknolojilerinin alanları bir çok alana ayrılırken, bu süreçlerde güvenliği sağlamak zorunlu bir hale gelmiştir.

Bilgi güvenliği;

· Ağ Güvenliği

· DDoS Koruma

· Sızma Testleri

· Zararlı Yazılımlardan Koruma

· Bilgi Güvenliği Farkındalığı

· SOME Tatbikatı

· Zafiyet Tarama

· Siber Güvenlik

· Uç Nokta (Endpoint) Güvenlik İzleme

· Sosyal Mühendislik

· SIEM ve Loglama

 Gibi bir çok alanı alt bileşenler adı altında inceler.

       Bilgi teknolojilerinin kurulması sırasında ortaya çıkan en önemli zafiyet altyapının doğru bir şekilde kurulmaması ve yetkisiz kişilerin bu çnemli bilgilere erişebilmesidir. Güvenli bir BT sistemi için ağ mimarisi doğru kurulmalıdır. Bu süreç en ince detaylarıyla planlanmalı, tasarlanmalı ve yönetilmelidir.

 Yasal yükümlülükler, rekabet, müşteri memnuniyeti ve kalite anlayışıyla hareket eden tüm kuruluşların Bilgi Güvenliği konusunda eksiksiz hareket etmesi gerekmektedir.

ASD-Password-Policy.jpg