PCI DSS Danışmanlığı

       

 

       PCI DSS Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı, ana kart programlarından, markalı ödeme kartlarını kullanan kuruluşlar için bir bilgi güvenliği standardıdır. Bunun sayesinde kartla yapılan ödemelerin güvenli bir şekilde yapılması, dolandırıcılığa karşı etkin bir koruma sağlanması için kurallar oluşturulmaktadır. Bu kurallar PCI (Payment Card Industry) adında ve aralarında American Express, MasterCard Worldwide, Visa, Discover Financial Services gibi üyeleri bulunan bir konsey tarafından geliştirir ve yayımlanır.

FAYDALARI :

       Ödeme işleminin ve onay sisteminin PCI veri güvenliği standartlarına uygun olması, riskleri minimuma indirmesi, güvenlik zafiyetinin belirlenmesi ve yok edilmesi ile kart sahibinin bilgilerinin iletilmesi, işlenmesi ve saklanması aşamalarında koruma sağlar.  Bunun sayesinde müşterilerin her türlü bilgi ve birikimleri son teknoloji ile koruma altında olur. Ancak PCI DSS uyumluluğu tek sefer yapılan bir işlem değildir. Sürekli ve güncellenmesi gereken bu sistem farklı başlıkların birlikte uygulanması ile daha etkin olur.

PCI DSS Standardına Kimler Sahip Olmalıdır?

       Ödemenin bütün aşamalarında rol alan kuruluşların PCI Veri Güvenliği Standartları (DSS) ile uyum sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Sadece ödeme hizmeti sağlayan şirketler değil, finans kuruluşları, üye iş yerleri, kart bilgileri saklayan, işleyen ve aktaran tüm kurumların-kuruluşların Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları’na (DSS) uyması bir zorunluluktur.

PCI-DSS.png