top of page
büyük veri analizi
supernova bilişim logo
supernova bilişim sembol

Supernova ExpertTouch

Büyük Veri Analizi

Danışmanlık Hizmetleri

Büyük Veri Analizi Nedir?

Günümüzde veriler iş kararlarına yardımcı olmak için kullanılıyor. Birçok kuruluş ve büyük işletme, büyük veri ve makine öğreniminin potansiyelini fark etti. Bir çok firma büyük veriyi kullanmanın yollarını araştırıyor ya da zaten kullanıyor. Büyük veri, bir süredir Bilgi Teknolojilerinde en çok konuşulan konulardan olacaktır.

Siber güvenlik sürekli gelişen bir alandır. Her yeni teknoloji, güvenliği hareketli bir hedef haline getiren yeni bir dizi tehdit ve güvenlik açığı barındırır. Durumu daha da kötüleştiren şey, yeni teknolojiler söz konusu olduğunda güvenliğin neredeyse her zaman sonradan düşünülmesidir. Uluslararası raporlara göre  global şirketler yeni teknolojileri ve medyayı benimsemek için acele ediyor ancak siber güvenliğe yönelik tehditler sonradan akla geliyor.

Supernova bilgi güvenliği enstrümanlarını kullanırken veri analizi araçlarını kullanmaktadır. Tehdit istihbaratı verileri ve uyarılarını görselleştirerek büyük resmi görmede, vakanın ayrıntılarını anlamada, siber saldırı tespitinde fark yaratır. Dinamik verilere göre oluşturulan canlı diagram teknolojileri kullanılarak bir çok görülemeyen açığa çıkarılır.

supernova bilişim sembol

Örneğin bir e-ticaret sitesi için, bir işlemi tamamlamak için gereken her fazladan adım veya fazladan saniye, geliri olumsuz etkiler. IP adresi, cihaz türü, cihaz konumu, tarayıcı, MAC adresi, ISS, kullanıcı geçmişi vb. gibi çeşitli katkıda bulunan faktörleri toplayarak ve analiz ederek riski değerlendirmek için büyük veri ve makine öğrenimi teknikleri kullanılabilir. 

siber güvenlik büyük veri
supernova bilişim sembol

Büyük veri, gelişmiş öngörü ve karar verme için uygun maliyetli, yenilikçi bilgi işleme biçimleri gerektiren yüksek hacimli, yüksek hızlı ve yüksek çeşitlilikteki bilgi varlıklarıdır.

Bu tanımdaki dikkate değer bir eksiklik görselleştirmedir. Görselleştirmenin önemli olduğunu hissetmemin nedeni, veri toplamanın ondan değer elde etme yeteneğimizi her zaman geride bırakmasıdır. Günümüzde büyük veri analitiği için kullanılan makine öğrenimi, istatistik, tahmine dayalı analiz, davranış analizi vb. tekniklerin çoğu uzun süredir var. Geleneksel olarak bu teknikler, birkaç MB ile birkaç GB arasında değişen yapılandırılmış veri kümelerinde kullanıldı.

kaynak kod analizi

Bir Sonraki Hizmet

Kaynak Kod Analizi

bottom of page