top of page

USB Bellek Geçmişi Nasıl Bulunur?

Kimi zaman usb, flash bellek gibi aygıtların bizim olmadığımız durumlarda bilgisayara nasıl ve kimler tarafından bağlandığını bilmek faydalı olabilir. Ayrıca adli tıp alanında ve kriminal inceleme konusunda uzmanlaşmak isteyenler için kaynak olarak kullanılabilecek olan bu çalışmada bu konuyu ele alacağız.Nasıl Çalışır?


Hepimiz Windows’un nasıl kayıt tuttuğunu biliyoruz. Windows bünyesinde ‘’kayıt defteri’’ olarak adlandırılan uygulamada bilgisayara ait tüm donanım aygıtlarını, yazılım programlarını ve kullanıcı tercih ayarlarını sürekli olarak kaydeder.


Bir USB bellek bilgisayara takıldığı zaman, ‘’usbstore’’ adıyla bilgisayar kendi kendine bir kayıt defteri oluşturur.


Bu kayıt defteri, USB içerisindeki dosyalar hakkında her türlü bilgiyi depolar. İşletim sistemin USB içerisinde bilmesi gereken her türlü bilgi bu kayıt defterinden elde edilebilir.USB Ek Geçmişi Nasıl Bulunur?


USB aygıtının ek geçmişini bulmak istiyorsak şu adımları sırasıyla takip etmeliyiz.1. Çalıştır sistemine girerek ‘’regedit’’ yazın.

regedit

2. Bahsettiğimiz kayıt defterinde bulunan ‘’Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\usbstor’’ adlı dosyaya girin.

CurrentControlSet

ardından orada ‘’USBSTOR’’ adıyla bir dosya bulacaksınız.
3. Burada bulunan ‘’USBSTOR’’ kayıt bildirimine girdikten sonra incelediğiniz USB aygıtından bilgisayarınıza bağlanmış tüm dosyaların listesini göreceksiniz.

USBSTOR

Bu kayıt birimine geldiğimizde bilgisayara daha önce çok sayıda USB aygıtın bağlandığını görürüz.


Ancak hangi modelde aygıtlar olduklarını anlamak için diğer adıma geçelim;4. Bu listeden herhangi bir aygıtı seçin ve sağ taraftaki alt anahtara tıklayın. Ardından ‘’Friendlygame’’ adıyla bir giriş göreceksiniz. Bu girişin hemen ön tarafında, USB aygıtının ne tür bir aygıt olduğunu görebilirsiniz.

Friendlygame

5. USB sicil numarasını bulma

USB sicil numarasını bulmak istiyorsak, yine aynı şekilde Windows ‘’çalıştır’’ sistemine girip ‘’cmd’’ yazıyoruz.

USB sicil numarasını bulma

Ardından karşımıza çıkan siyah ekrana, sırasıyla ‘’wmic diskdrive get Model,InterfaceType,SerialNumber’’ yazıyoruz.


Ve bilgisayarımıza bağlanmış olan USB belleklerin arayüz tipi, modelleri ve seri numaralarına ulaştık.


USB belleklerin arayüz tipi, modelleri ve seri numaraları

Evet, siz de artık bilgisayara takılan USB’lerin modelleri, seri numaraları ve içinde barındırdığı dosyaları bulabilirsiniz.


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page