kvkk-min.jpg
f7.png
t2.png

Supernova ZeroRisk

MDR - Yönetilen Güvenlik Servisi

Supernova'nın aşağıdaki konularda nasıl yardımcı olduğunu öğrenin:

MDR nedir?

Yönetilen Tespit ve Müdahale (MDR) nedir?

Siber güvenlik tehdidi ortamı gelişiyor ve kuruluşların buna ayak uydurmak için gelişmiş güvenlik çözümlerine ihtiyacı var. 

Uç nokta algılama ve yanıt (EDR), işletmeyi korumak için etkili bir araçtır. Ancak birçok kuruluş, EDR'yi dahili olarak etkin bir şekilde yönetmek için gereken personel ve güvenlik uzmanlığından yoksundur.

Yönetilen algılama ve yanıt (MDR), bir kuruluşa kendisini siber tehditlerden etkili bir şekilde korumak için ihtiyaç duyduğu araçları sağlar. Bir kuruluş, bir MDR sağlayıcısıyla ortaklık kurarak, 7/24 güvenlik operasyonları merkezine (SOC) ve kuruluşu etkin bir şekilde korumak için gerekli güvenlik uzmanlığına erişim kazanır. MDR, devam eden bir saldırıyı durdurmaya çalışmanın ötesine geçer ve bir kuruluşun aynı siber saldırıdan iki kez etkilenme konusunda asla endişelenmemesini sağlamaya çalışır.

 

MDR hizmet özellikleri

Yönetilen Algılama ve Yanıt (MDR) Hizmet Özellikleri

Yönetilen algılama ve yanıt, bir kuruluşun güvenlik operasyonlarının bir kısmını üçüncü taraf bir sağlayıcıya devrettiği bir Hizmet Olarak Güvenlik teklifinin bir kategorisidir. Adından da anlaşılacağı gibi, tehditleri tespit etmenin ötesine geçerek, bir organizasyonun ağında onları düzeltmek için gerçekten çalışmaya başlar.

Bir MDR Güvenlik hizmeti teklifi tipik olarak birkaç farklı özellik içerir:

01

Olay Araştırması

MDR Güvenlik hizmet sağlayıcıları bir uyarıyı araştıracak ve bunun gerçek bir olay mı yoksa yanlış bir pozitif mi olduğunu belirleyecektir. Bu, veri analitiği, makine öğrenimi ve insan araştırmasının bir kombinasyonu ile gerçekleştirilir.

02

Uyarı Önceliği

Tüm güvenlik olayları eşit oluşturulmaz ve bir dizi faktör farklı olayların önceliğini etkileyebilir. Bir MDR sağlayıcısı, güvenlik olaylarının listesini düzenleyerek en kritik olanın önce ele alınmasını sağlar.

03

Düzeltme

Bir Yönetilen Algılama ve Müdahale sağlayıcısı, bir hizmet olarak olay düzeltmesi sunacaktır. Bu, müşterinin ağındaki bir güvenlik olayına yanıt vermek için uzaktan harekete geçecekleri anlamına gelir.

04

Proaktif Tehdit Avı

Tüm güvenlik olayları bir kuruluşun güvenlik araçları tarafından yakalanmaz. Yönetilen Tespit ve Müdahale sağlayıcıları, devam eden bir saldırının belirtileri için bir kuruluşun ağını ve sistemlerini proaktif olarak arayacak ve tespit edilirse, onu düzeltmek için adımlar atacaktır.

 
mdr 2-min.jpg
t1.png

Hangi zorlukları ölçer?

(Yönetilen Tespit ve Müdahale) MDR Hangi Zorlukları Çözer?

Sağlam bir siber güvenlik programı uygulamak, birçok farklı faktör nedeniyle birçok kuruluş için zorlu bir iştir. Yönetilen algılama ve yanıt, güvenlik olgunluklarını artırmaya ve siber güvenlik risklerini azaltmaya çalışan kuruluşların karşılaştığı birçok soruna yanıt sağlar, örneğin:

Personel Kısıtlamaları

Siber güvenlik sektörü, doldurulması gereken nitelikli profesyonellerden çok daha fazla doldurulmamış pozisyonla birlikte ciddi bir yetenek sıkıntısıyla karşı karşıya. Bu, kuruluşların kritik güvenlik rollerini dahili olarak doldurmasını zor ve pahalı hale getirir. MDR, bir kuruluşun personel boşluklarını harici güvenlik uzmanlarıyla doldurmasını sağlar.

Uzmanlığa Sınırlı Erişim

Genel olarak siber güvenlik uzmanlığının eksikliğinin ötesinde, kuruluşlar olay müdahalesi, bulut güvenliği ve kötü amaçlı yazılım analizi gibi beceriler gerektiren özel rolleri doldurmakta zorlanıyor. MDR, bir kuruluşa bu yeteneği şirket içinde çekme ve tutma ihtiyacı olmadan gerektiğinde harici siber güvenlik uzmanlığına anında erişim sağlar.

Gelişmiş Tehdit Tanımlama

Gelişmiş kalıcı tehditler (APT'ler) ve diğer karmaşık siber suçlular, birçok geleneksel siber güvenlik çözümü tarafından algılanmadan kalmak için araçlar ve teknikler geliştirmiştir. MDR, kuruluşların proaktif tehdit avı yoluyla bu tehditleri algılamasını ve düzeltmesini sağlar.

Yavaş Tehdit Tespiti

Birçok siber güvenlik olayı, önemli bir süre boyunca tespit edilmiyor ve bu da maliyeti ve hedef kuruluş üzerindeki etkiyi artırıyor. Hizmet düzeyi anlaşmaları (SLA'lar) tarafından desteklenen MDR sağlayıcıları algılama ve yanıt süreleri, bir siber güvenlik olayı nedeniyle bir kuruluşun maruz kaldığı maliyetin en aza indirilmesini sağlar.

Güvenlik Olgunlaşmamışlığı

Gerekli araçlar, lisanslar ve personel nedeniyle etkili bir siber güvenlik programı oluşturmak pahalı olabilir. MDR, bir kuruluşun, MDR sağlayıcısının müşteri tabanında paylaşılan birçok ilişkili maliyetle 7/24 tehdit algılama ve yanıt ile eksiksiz bir güvenlik programını hızla dağıtmasını sağlar. Bu, siber güvenliğin toplam sahip olma maliyetini (TCO) azaltır ve bir kuruluşun yüksek düzeyde siber güvenlik olgunluğuna dahili olarak mümkün olduğundan daha hızlı ulaşmasını sağlar.

MDR çözümü seçme

Bir MDR Çözümü Seçme

Bir MDR sağlayıcısının etkinliği öncelikle iki şeye bağlıdır. Birincisi, sağlayıcının şirket içinde sahip olduğu uzmanlıktır. Etkili bir MDR sağlayıcısı, bir müşterinin karşılaşabileceği herhangi bir durumu ele almak için gerekli kurum içi uzmanlığa sahip olacaktır. Buna 7/24 SOC, olay müdahale ekipleri ve işletmede kullanılan bulut bilişim ve uç nokta cihazları gibi farklı platformların güvenliğini sağlama konusundaki uzmanlığı dahildir.

 
 
sizma-min.jpg

Bir Sonraki Hizmet

Sızma ve Zaafiyet Testleri